Profesyonel olarak Basın Danışmanlığı Hizmeti alabilmek için neler yapmak gerekir?

Her şirketin, markanın, kurumun ya da bir adayın, sesini kitlelere duyurmasının en önemli yollarından bazıları Medyada ve Yeni Medyada var olmaktır. Siz de sosyal medya içerikleri ürettirmek istiyorsanız aşağıdaki soru ve cevapları sırasıyla inceleyip bilgi sahibi olabilir ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Basın Danışmanlığı nedir?

Tanıtım filmi; bir firma, şirket, kurum, kulüp, kişi, ürün, hizmet, etkinlik, internet sitesi, sosyal medya hesabı ya da Youtube kanalının kitleler nezdinde daha fazla tanınmasını sağlamak amacıyla yapılan video çalışmalarıdır. Söz konusu prodüksiyon çalışmalarıyla firmalar; yerel, ulusal veya global anlamda bir prestij kazanmayı ve hedef kitleye kendini daha iyi ifade edebilmeyi amaçlanmaktadır. Günümüzde, dijital ortamda en fazla üretilen içerik türü videodur. Bu yüzden bir kişinin markanızla ilgili ilk kanaati onlara sunduğunuz tanıtım videosu ile ortaya çıkıyor. Çok büyük markalara sosyal medya danışmanlığı yapan ve dijital dünyanın dilinden anlayan bir ajans ile çalışmanız, ortaya çıkacak ürünün doğru şekilde mesajınızı ulaştırmasında etkili olacaktır.

Basın danışmanı ne yapar?

Videonun içeriğine göre farklı şekilde isimlendirilmektedir. Çekim araçları bakımından farklılık olmasa da konusuna göre kurgu ve montaj kısmında özel dokunuşlar yapılmaktadır. Tanıtım videosu hazırlama teknikleri de videonun türüne göre farklılaşmaktadır. Çeşitlerini ve kısa özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: Manzara Fotoğrafı Tarihi ve Mimari Fotoğraflar Ürün Fotoğrafı Firma Tanıtım Fotoğrafı Etkinlik Tanıtım Fotoğrafı Protokol Fotoğrafı Gelin-Damat Fotoğrafı Portre Fotoğrafı Moda Fotoğrafı

Nasıl hazırlanır?

Hazırlama sürecinde ön hazırlıklar fazlasıyla önemlidir. Bu doğrultuda öncelikle amacı belirlenmeli ve firma (ya da ürünün) dinamikleri iyice araştırılmalıdır. Göze ve kulağa aynı anda hitap ettiğinden müşterilerin hafızasına yerleşir ve yarattığı olumlu izlenim yıllarca sürer. Bu nedenle firma, ürün ya da hizmete ilişkin doğru bir analiz yapılmalıdır. Senaryo ve çekim planı hazırlandıktan sonra çekim aşamasına geçilir. Süt fabrikası örneğinden hareket edersek; fabrikanın genel görüntüsü, nasıl üretim yapıldığı, sütün hangi aşamalardan geçtiği, tüketiciye nasıl ulaştırıldığı, firmanın hangi kalite belgelerine sahip olunduğu, sütün çocuk gelişimine nasıl katkı sunduğu gibi sorulara cevap veren videolar çekilir. Rakip süt fabrikalarına oranla üstün olunan yerler ön plana çıkarılır.

Sürekliği var mıdır?

Normalden kısa videolar istenilen bilgilerin verilmesi için yeterli olmaz ve tüketiciler nezdinde iyi bir sonuç vermez. Uzun tanıtım filmleri ise izleyenleri sıkar ve çoğunlukla yarıda bırakılır. Reklam algılarına yönelik yapılan araştırmalar, tanıtım filmlerinin 3 dakikadan kısa olmaması gerektiğini göstermektedir. 10 dakikalık süre ise en uzun süre olarak kabul edilmektedir. Tanıtım filmi çekimi tamamlandıktan sonra kurgu aşamasına geçilir. Görseller; müzik, grafik, animasyon ve anlatımlarla desteklenir. Videoyu izleyenler, anlatılanların doğru olduğuna inanmalı ve güven duymalıdır. Bu nedenle yanlış görsellerden uzak durulmalı ve içten bir anlatım tercih edilmelidir.

Saha çalışmaları nasıl ilerler?

Çekim için çalışma planı hazırlandıktan sonra uygun ekip ve ekipmanların seçilmesi gerekir. Çekim yapılacak alana göre kullanılacak ekipmanlar farklılık gösterir. Bu nedenle yetersiz ekipman ya da ekiple yola çıkılmamalı ve ekipman bakımından zengin bir ajans ile çalışılmalıdır. Globe Media, tanıtım filmi taleplerinizde teknolojik gücü ve deneyimli kadrosu ile doğru tercihlerden birisi olacaktır. Video ve fotoğraf çekimlerinde kullanılan ekipmanların kalitesi, videonun kalitesini doğrudan etkiler. Yanlış bir lens seçimi ya da yetersiz ışık desteği, filmin etkileyiciliğini azaltacaktır. Unutulmamalıdır ki tüketiciler, görsel kalitesi iyi olan firmaların daha iyi olduğunu düşünmektedir. Bu kapsamda kamera, lens, monitör, gimbal, slider, tripod, mikrofon başta olmak üzere kamera, ses ve ışık ekipmanlarının farklı çeşitlerinin bulundurulması gerekmektedir. Tanıtım videosu için ekipmanlar kadar montaj aşaması ve teknik ekibin önemi büyüktür. Etkileyici görseller, grafikler, ses efektleri, müzikler birleştiğinde harikulade videolar ortaya çıkacaktır.

Fotoğraflar ve Videolar mı üretmek gerekir?

Tanıtım filmi fiyatları, birçok kriterden etkilenmektedir. Niteliğine, oyuncu/cast kullanımına, animasyonlara ve drone gibi ekstra çekim aletlerinin kullanılmasına göre farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Hazırlanan çekim senaryosuna özellikle iyi çalışılmalıdır. Yazılan her detayın bir maliyeti olacaktır. Bu tarz bir çalışma uzun süreli kullanıldığı için kalitesi ön planda tutulmalı ve fiyatı düşürmek adına kaliteden ödün verilmemelidir. Tanıtım filmi alanında kendisini ispat etmiş uzman kadromuz ve teknik donanımız ile hizmet veriyoruz. Firmaların amaçlarına göre en doğru çözümleri üretiyor ve hedef kitleden tam not alan videoları kısa sürede hazırlıyoruz.

Basın metinleri nasıl üretilir?

Metin yazmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Lakin bunu anlamak masa başına oturup yazmaya odaklanmakla doğru orantılıdır. Öncelikle sizi tanımak, sektörde nasıl ilerlediğinizi ve bundan sonra nasıl ilerlemek istediğinizi anlıyoruz. Eğer doğru bir düşüncede iseniz, o zaman o doğrultuda nasıl ilerlemek gerektiğini belirliyoruz. Kısa ve uzun vadeli yol haritaları belirliyoruz. Bu doğrultuda ilerliyoruz.

Yaptığımız çalışmalardan bazı örnekleri aşağıda görebilirsiniz.
Profesyonel fotoğrafçılık konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? O halde beraber çalışalım!
Bize ulaşın